Bitwa pod Płowcami - 2022

XIX Inscenizacja bitwy pod Płowcami (21 sierpnia 2022 r.)

 

Czy Wojska Polskie pod dowództwem króla Władysława Łokietka będą w stanie pokonać potęgę Krzyżacką?

O tym przekonamy się 21 sierpnia 2022 r. (niedziela), w trakcie XIX Inscenizacja Bitwy pod Płowcami.

 

Stoczona ponad 691 lat temu bitwa płowiecka była starciem potężnej Armii Krzyżackiej z wojskami polskimi pod dowództwem króla Polski Władysława Łokietka.

Krzyżacy coraz agresywniej naciskali na Polskę. W lipcu 1331 r. ponownie urządzili wyprawę łupierzczą na ziemie koronne.

Łokietek nie czekając organizował obronę. Mimo tego, iż nie dysponował takimi siłami jak zakon, szedł za nim krok w krok, czekając dogodnej okazji na atak. Jego cierpliwość została nagrodzona, armia krzyżacka 27 wrzeœnia 1331 r. podzieliła się na trzy części.

Król stanął ze swoimi wojskami prawdobodobnie, w niedużym kompleksie leśnym, znajdującym się w Samszycach. Po przejściu dwóch części armii Zakonnej, wojska polskie ruszyły obsadzając wieś Płowce, a sam stanął z zresztą sił z tyłu. Ostatnia grupa wojsk zakonu pod dowództwem Dytrycha von Altenburga, spodziewając się ataku sił polskich od tyłu, została całkowicie zaskoczone przez oddziały, które znalazły się przed nimi. Krzyżacy zostali zaatakowani, mimo przewagi liczebnej i zaskoczenia, wojska zakonu stawiały zacięty opór i dopiero po kilu godzinach Łokietkowi udaŁo się ich otoczyć i zmusić do poddania.

Krzyżakom udało siê zawiadomić dwie przednie grupy o ataku, które zawróciły i ruszyły pod Płowce. Pierwsza dotarła druga grupa Ottona von Luterberga, jednak została pokonana i rozpoczęła odwrót. Gdy przybyła pierwsza grupa pod dowództwem Henryka Reussa von Plauena zapadły już ciemności, jednakże Krzyżakom udało sie odbić marszałka Dytrycha Von Altenburga. Do niewoli polskiej dostał się czołowy dowódca krzyżacki Henryk Reuss von Plauen. Wieczorem, gdy zapadł zmierzch przerwano walki. Wojska Krzyzackie, nie troszcząc się o pogrzebanie swoich zabitych, zarządziło opuszczenie pola bitwy. Rankiem 28 wrzeœnia 1331 r. wojska zakonne zameldowały się w Toruniu.

Bitwa pod Płowcami była pierwszym zwycięstwem wojsk polskich nad zakonem w otwartym polu.

Zwycięstwo to umocniło wśród Polaków patriotyzm, związanie z polską zimia, a także uświadomiło, że walka z najważniejszym wrogiem Polski - Zakonem Krzyżackim może być zwycięska.

 

Mamy nadzieję, że organizowana 21 sierpnia 2022 r. (niedziela) bitwa płowiecka, wojsk polskich z Armią Zakonną, również przyniesie zwycięstwo polakom, jak to miało miejsce w 1331 r.

Warto więc jeszcze raz przeżyć wydarzenia z 1331 r., dlatego trzeba przyjechać 21 sierpnia 2022 r. do Płowiec, aby móc poczuć ducha walki, oddania i miłości do ziemi ojczystej.

Zapowiada się krwawa bitwa, pierś w pierś, miecz w miecz, topór w topór.


Zapraszamy!!!

 

Program imprezy:

godz. 11:00-13:00 - Zbiórka bractw rycerskich
godz. 14:45 - Wstąpienie Wójta Gminy Radziejów
godz. 15:00 - Msza św. polowa
godz. 16:00 - Bitwa pod Płowcami - widowisko historyczne
godz. 17:00 - Koncert zespołu FOCUS
godz. 19:00 - Koncert zespołu JAMBO AFRICA
godz. 20:00 - Zabawa taneczna
godz. 24:00 - Zakończenie

 

Załączniki

Nazwa Rozmiar
Regulaminy - BITWA 2022.pdf 171 KB pobierz