Wójt Gminy Radziejów informuje, że istnieje możliwość zgłaszania strat powstałych w uprawach rolnych przez niekorzystne zjawisko atmosferyczne - SUSZĘ.
Szacowanie szkód powstałych w gospodarstwach rolnych przebiegać będzie na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 r., poz. 187 ze zm.).
Zgłoszenia szkód, powstałych w gospodarstwach rolnych, na skutek niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – SUSZĘ w 2018 r., można dokonać w Urzędzie Gminy Radziejów, pok. nr 212, w godzinach od 7:30 do 15:30, w terminie do 22 CZERWCA 2018 r. (piątek).
Na podstawie otrzymanych zgłoszeń, komisja do spraw szacowania zakresu i wysokości szkód powstałych w gospodarstwach rolnych, przeprowadzi lustrację upraw w poszczególnych gospodarstwach, w celu stwierdzenia faktycznego zakresu szkód.
Zgłoszenie szkody w uprawach rolnych powinno obejmować, następujące dane:
-dane adresowe i aktualny numer telefonu
-numer identyfikacyjny producenta rolnego (ARiMR),
-ogólną powierzchnię gospodarstwa rolnego (łącznie z zabudowaniemi, rowami, stawami, nieużytkami, itp.)
-łączną powierzchnię upraw rolnych w gospodarstwie (odpowiadająca powierzchni upraw zgłaszanych o dopłaty do ARiMR),
-powierzchnie poszczególnych upraw rolnych (odpowiadające powierzchni upraw zgłaszanych o dopłaty do ARiMR),
-ilość (w tonach) wyprodukowanego mleka rocznie – średnia z 3 ostatnich lat (jeśli dotyczy),
-ilość (w sztukach) wyprodukowanego żywca wołowego i wieprzowego rocznie – średnia z 3 ostatnich lat (jeśli dotyczy),
-informacja o obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniu upraw (rodzaju ubezpieczonej uprawy) oraz kwota uzyskanego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia uprawy (jeśli dotyczy).
Na podstawie powyższych danych możliwym będzie ustalenie czy rolnik zgłaszający straty posiada grunty pozwalające na uwzględnienie ich jako dotknięte zjawiskiem suszy, a także pozwalające na sporządzenie protokołu strat.
W przypadku uprawy, w której powstały straty spowodowane wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego (SUSZA 2018) należy podać wszystkie działki ewidencyjne na których uprawa występuje oraz powierzchnię tej uprawy na danej działce!!!.
W przypadku upraw, które nie uległy uszkodzeniu przez niekorzystne zjawisko atmosferyczne (SUSZA), powierzchnie tych upraw można zsumować i podać bez podziału na działki ewidencyjne.
Na chwilę obecną zgodnie z Raportem nr 2 IUNG w Puławach (system monitoringu suszy rolniczej) i wytycznymi straty mogą wystąpić tylko w:
ZBOŻACH JARYCH, ZBOŻACH OZIMYCH, TRUSKAWKACH I KRZEWACH OWOCOWYCH, które rosną na gruntach kategorii I, tj. piasek luźny – pl, piasek luźny pylasty – plp, piasek słabo gliniasty – ps, piasek słabo gliniasty pylasty – psp (Za gleby kategorii I (bardzo lekkie) należy uznać gleby klasy: V, VI i VIz)
ZBOŻACH JARYCH, TRUSKAWKACH I KRZEWACH OWOCOWYCH, które rosną na gruntach kategorii II, tj. piasek gliniasty lekki – pgl, piasek gliniasty lekki pylasty – pglp, piasek gliniasty mocny – pgm i piasek gliniasty mocny pylasty – pgmp (Za gleby kategorii II (gleby lekkie) należy uznać gleby klasy: IVa i IVb)
Na tę chwilę pozostałe uprawy nie podlegają możliwości szacowania strat przez Komisję, podobnie jak pozostałe kategorie gruntów!!!.
Nazwa | Rozmiar | |
---|---|---|
wniosek-o-oszacowanie-strat-przymrozki-wiosenne-2018.doc | 50,5 KB | pobierz |