Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego w Gminie Radziejów.

Już tradycją stało się, że Gmina Radziejów organizuje uroczystość długoletniego pożycia małżeńskiego.

 

Złote Gody to jubileusz obchodzony w naszej polskiej tradycji szczególnie uroczyście. Obecność Jubilatów dowodzi, że dochowali oni, wbrew wszelkim przeciwnościom, przysięgi małżeńskiej, bo przecież miłość jest dawaniem, nie braniem, budowaniem, nie niszczeniem, zaufaniem, nigdy zwodzeniem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem każdego sukcesu i każdego smutku.

 


W dniu 14 kwietnia 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Czołowie odbyła się uroczystość wręczenia „Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. W obecności Dziekana Radziejowskiego - Ireneusza Mrowickiego (Proboszcz Parafii WNMP w Radziejowie), ks. Andrzeja Aniszczyka (Proboszcz Parafii Andrzeja Apostoła w Witowie), ks. Zbigniewa Raj (Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Broniewie), o. Mariusz Kapczyńskiego (Kustosz Sanktuarium MBNP w Radziejowie), Wójta Gminy Radziejów - dra Marka Szuszmana, Przewodniczącego Rady Gminy - Andrzeja Pawlaka, Inspektora Urzędu Gminy Radziejów - Józefa Jędrzejewskiego, Dyrektora GOK - Ursuli Rosół, oraz zaproszonych gości, 21 par z gminy Radziejów obchodziło jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.

 

Pary obchodzące jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego :

1. Kazimiera i Tadeusz Banasiak
2. Wiesława i Kazimierz Bartczak

3. Bożena i Benon Derenda

4. Stanisława i Jan Graczyk

5. Helena i Aleksander Gralak

6. Barbara i Jan Gralewscy

7. Anna i Feliks Grenda

8. Barbara i Eugeniusz Konwent

9. Anna i Stefan Krakowscy

10. Leokadia i Roman Kremplewscy

11. Cecylia i Leon Łąkowscy

12. Kamila i Władysław Olejniczak

13. Czesława i Stanisław Pańka

14. Honorata i Jerzy Patyk

15. Mirosława i Kazimierz Pietrzak

16. Alina i Kazimierz Racinowscy

17. Alicja i Kazimierz Skupniewicz

18. Zofia i Stanisław Szczerbiak

19. Janina i Marian Wiśniewscy

20. Kazimiera i Lucjan Woźniak

21. Krystyna i Jerzy Zatarscy

 

 

Taka wytrwałość z pewnością zasługuje na uznanie, dlatego też podczas uroczystości poza symbolicznym medalem wręczonymi przez Wójta Gminy Radziejów - dra Marka Szuszmana, Jubilaci otrzymali listy gratulacyjne, kwiaty i prezenty wręczone przez Przewodniczącego Rady Gminy Radziejów - Andrzeja Pawlaka i Inspektora UG d/s ewiedencji ludności - Józefa Jędrzejewskiego.

 

 

Minęło 50 lat od chwili kiedy Jubilaci połączyli swój los. Kiedy złączeni uczuciem i wzajemną ufnością powiedzieli sobie słowo „tak” i włożyli  obrączki. Mimo różnych przeciwności losu przyrzeczenia danego sobie dotrzymali. Możliwe to było tylko dlatego, że darzyli się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem. Z życia Jubilatów wynika niejedna nauka dla tych, którzy wybrali lub wybiorą wspólnotę małżeńską.

 

Jubilaci dobrze wywiązywali się ze swoich obowiązków wobec siebie, dochowując sobie przez tyle lat wierności małżeńskiej.

 

Jubilaci są ambasadorami miłości, wzorem zgody i miłości małżeńskiej dla wszystkich, którzy decydują się związać węzłem małżeńskim. W dobie groźby narastającej degradacji podstawowej instytucji jaką jest małżeństwo, dbanie o stałość rodziny staje się nie lada wyzwaniem. Tym bardziej Jubilaci zasługują na szacunek i wyrazy uznania za przykład, jaki dają młodemu pokoleniu szczerze powtarzając formułę przysięgi małżeńskiej – „w zdrowiu i chorobie, dopóki śmierć nas nie rozłączy”.

 

Podczas wręczania medali, dyplomów, prezentów i kwiatów, Jubilaci nie potrafili ukryć wzruszenia. Następnie zaproszono wszystkich wyróżnionych do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia, a rodziny do składania gratulacji swoim najbliższym.